Wejście do świata „alternatyw” – od czego zacząć, w jaki sprzęt zainwestować?
Witajcie kawowi pasjonaci!
Jestem Alex, założyciel 5 Palarni i dzisiaj chciałbym poruszyć temat , który z pewnością zainteresuje tych z Was, którzy chcą wkroczyć w fascynujący świat alternatywnych metod parzenia kawy. Tym wpisem chciałbym otworzyć ścieżkę edukacyjną projektu 5 Palarni.
A więc zaczynamy! Mając w ofercie ziarna kawy Specialty Filter roast (te w białych opakowaniach😊), chyba muszę opowiedzieć Wam, z pomocą jakiego sprzętu tę kawę można zaparzyć. Skoro mówimy o wejściu do świata alternatyw, będę proponował z jednej strony najtańsze, ale z drugiej strony najbardziej optymalne modele. Na początku chciałbym zaznaczyć, że będzie to moja subiektywna opinia na podstawie własnych doświadczeń oraz licznych filmików na YT, z których czerpałem wiedzę, jako amator home barista:).
Alternatywne metody parzenia – to właściwie wszystkie inne sposoby parzenia kawy poza ekspresem ciśnieniowym i klasycznym. Im dłużej „siedzę” w temacie, tym więcej metod znajduję i tym łatwiej się pogubić ostatecznie.
Tutaj opowiem tylko (i aż) o 2 bardziej „klasycznych” sposobach, a mianowicie: Drip V60 („zalewajka”) oraz B („strzykawka”). /niech mnie wybaczą za takie uproszczenia:D/
Drip V60:
Drip V60 od Japońskiej marki Hario – to jeden z najbardziej popularnych zaparzaczy kawy.
Najprościej i najtaniej polecam kupić taki zestaw, który zawiera sam dripper plastikowy; szklany serwer (dzbanek) o pojemności 600ml oraz filtry 40szt.
Cena takiego zestawu na Polskich marketplace’ach: 60-80zl
Aeropress
Popularny aeropress, znany swoją mobilnością i uniwersalnością. Istnieją setki przepisów jak zaparzyć kawę w tym sprzęcie – od „espresso-style” do większych porcji czarnej kawy. Są także zawody oraz Mistrzostwa Świata w zaparzaniu kawy w aeropress.
Zestaw aeropress z filtrami można kupić na Polskich znanych marketplace’ach kawowych, bądź Allegro.
Jest także wersja GO o delikatnie mniejszej pojemności, natomiast wygodniejsza w transporcie.
Cena: 100-150zl.
MŁYNEK
Zanim powiem, który młynek polecam, muszę zaznaczyć:
To – nie jest młynek, którego chcecie używać do dobrych ziaren – to jest szatkownica do kawy, która nie mieli, tylko tnie ziarna, tym samym je niszcząc, co powoduje stratę wszystkich walorów smakowych – dlatego jeśli macie takie coś w domu, proszę odlożyć jak najdalej, a jeśli zastanawiacie sie nad zakupem – proszę nie 😊
Idealnym młynkiem na rozpoczęcie (i nie tylko) przygody z alternatywnymi metodami parzenia są reczne młynki firmy Timemore. Modele C2, C3, C3S.
Dane modele posiadają stalowe (nie ceramiczne) żarna, które są bardzo stabilne w regulacji i utrzymują zadane stopnie mielenia – a jest to istotne.
Ile to kosztuje? W Polsce można znaleźc młynki marki Timemore w cenie od 280-300zł.
Natomiast osobiście polecam AliExpress, gdzie można zawsze trafić w dobry rabat i kupić taniej o 100, nawet 150zl. Co, przy czasie dostawy 1-2 tyg obecnie, jest calkiem niezłym „deal’em” 😊.
Ważna istotna uwaga: tak, wiem, młynek kosztuje i można kupić Hario na ceramicznych żarnach 2x taniej, ale… nie – nie róbcie tego, po prostu nie😊 Nieregularny przemiał ziaren potrafi nieźle wyprowadzić z równowagi, gdy staracie się ogarnąć jakiś nowy ciekawy przepis np.
WAGA
Kolejnym, niezbędnym sprzętem do parzenia alternatyw jest Waga (+timer).
Jeśli już macie w domu wagę kuchenną – super, nie musicie koniecznie kupować nowej. Timer (do mierzenia czasu parzenia) można używać z telefonu i nie jest to żaden problem😊
Natomiast, jeżeli wagi w domu nie ma, a dalej mówimy o budżecie „entry level” – w okolicach 50zl znajdziecie bez problemu.
Dokładnie taką wagę (już z timerem, prawda nie automatycznym), kupiłem jesienią za około 30zł. Nadal ją mam i czasami korzystam na wyjazdach. Jestem tego zdania, że na samym początku nie ma sensu przepłacać za bardziej „wypasione” wagi 100-200zl, gdyż robią one taką samą robotę 😊
CZAJNIK:
W przypadku aeropress, nie jest to zakup konieczny, natomiast do Drip V60, jest to „must have”.
Czajnik w typie gooseneck, bądź „konewka” jest istotnym sprzętem do kontrolowania strumienia wody podczas parzenia kawy.
Cena (allegro/olx) – około 50-70zl:
Last but not least – WODA
Brzmi to logicznie, ale może nie zawsze tak oczywiste – by zaparzyć kawę potrzebna jest woda.
Dla mnie było to zaskoczeniem, jak ważna jest dobrej jakości woda i dlaczego „kranówka” nie jest takową.
Nie będę się wymądrzał na ten temat, a po prostu powiem, że do kawy – i nie ważne „klasycznej” z ekspresu, bądź alternatyw – warto używać dobrej miękkiej wody.
Najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem będzie zakup dzbanka z filtrem typu Brita/Dafi. Cena: 50-100zl (zależy od ilości wkładów filtrujących).
Podsumowanie:
Zobaczmy, co nam wyszło:
- Drip V60: ~ 70zł
- Aeropress: ~ 120zł
- Młynek: ~ 250zł
- Waga: ~ 40zł
- Czajnik: ~ 60zł
- Filtr do wody: ~ 80z
- Total: ~ 600zl, (pod warunkiem, że kupujecie od razu oba zaparzaczce:)
W rzeczywistości, te koszty można jeszcze bardziej obniżyć, kupując np. używany sprzęt na olx, bądź grupach kawowych na Facebook (tylko poza filtrem do wody, proszę😊).
Zamawiając z Chin (AliExpress), warto liczyć się z czasem dostawy (średnio około 2 tygodni).
Natomiast dość często pozwoli to zaoszczędzić paredziesiąt zł w porównaniu z kupnem „na miejscu”.
Tak, jak zaznaczyłem wcześniej, jest to moja subiektywna opinia, oparta na własnych próbach i błędach zakupowych.
Mój obecny „setup” domowy wygląda nieco inaczej (młynek, waga i czajnik są inne). Gdyby było zainteresowanie, chętnie o nim opowiem😊
No i najważniejsze: jak już będziecie mieli niezbędne sprzęty, zapraszam do zakupu zestawów 5 Palarni pod alternatywne metody parzenia (filter roast), bądź pojedynczych większych opakowań 250gr.
Napiszcie w komentarzach, jakiego sprzętu używacie i co bardziej/mniej się sprawdziło dla Was? 😊